Създаване и история на ансамбъла
Опитите да се създаде представителен ансамбъл за народни песни и танци в Пазарджик водят началото си от 1950 година. През 1956 година такъв е създаден при читалище „Виделина“, гр. Пазарджик, но поради административни неудачи е закрит.
Едва когато Окръжният народен съвет поема непосредствено тази задача от 1.01.1965 година, благодарение на големите грижи, добро материално осигуряване и ръководство, ансамбълът се утвърждава и намира своето място в културния облик на Пазарджишки окръг.
Той се състои от хор, оркестър, танцов състав и солисти. По-голямата част от изпълнителите участват и в хора, и в танците, а някои дори и в оркестъра. Техническото подготвяне и провеждане на репетициите и концертите се осъществява от изпълнителите. Репетициите се провеждат по обсъдена и приета от всички постоянна програма, като освен общите се водят и индивидуални занимания с отделни певци, танцьори и инструменталисти.
За две години и четири месеца ХОРЪТ разучава 65 тригласни и многогласни песни, обработки от 11 наши най-изтъкнати композитори – Филип Кутев, Николай Кауфман, Стефан Кънев, Кирил Стефанов, Александър Райчев, Парашкев Хаджиев, Боян Икономов. Йосис Меджиев, Живка Клинкова, Христо Тодоров, Дончо Тодоров.
Една трета от всички песни са със съпровод на оркестъра.
По техническа трудност преобладават по-леките и достъпни, но наред с тях се пеят и такива, които принадлежат към трудните партитури.
Филип Кутев разработва специално за ансамбъла пет местни песни.
Обликът на хора се определя от големия брой обработени местни народни песни, значителна част от които са направени от Ал. Начев.
Със своя репертоар и дейност ансамбълът влияе и на другите народни състави и отделни изпълнители, които често идват при нас, било за съвет, разработка, костюми, методическа помощ, да им поставим танц, песен, да им помогнем със съпровод. Често получава писма от някои твърде далечни краища на страната да им изпратим нотите на песни, които се пеят от нашия ансамбъл – Благоевград, Благоевградско, Кремиковци, Ловешко, Кърджалийско, Търновско, Ямболско и др.
През 1987 г. ансамбълът е награден с орден „Кирил и Методий“ – I степен и е обявен за държавен. Той е съхранил във фонотеката си над 5 хиляди образци на българския фолклор. В сътрудничество с държавните национални радио и телевизия са създадени множество записи, ценен архив за бъдещите поколения. Ансамбълът има учредена годишна награда за творчество „Сладкопойна чучулига“. Богат е концертният опит на формацията в България и в чужбина.